Jak prát povlečení, aby bylo stále jako nové?

Kvalitní materiály povlečení SCANquilt udržujte podle doporučení na všité etiketě u každého výrobku. Před prvním použitím povlečení vyperte při teplotě 60 °C s delším programem i mácháním. Potištěné tkaniny mohou mít na povrchu vláken malé množství zbytkové barvy z výroby, která se odepere během prvního praní, proto novou lůžkovinu neperte na nižší teplotu, než je uvedeno na etiketě.

Praní povlečení

Povlečení perte při max. teplotě 60 °C kromě mikroflanelu VELUR, tento hebký materiál s vlasem lze prát při max. teplotě 40 °C. Aby Vám barevné povlečení dlouho vydrželo, perte ho vždy rubem navrch s uzavřeným uzávěrem a tmavé barvy oddělte od světlých. Nepřekračujte objem Vaší pračky a neplňte ji povlečením až po okraj, mnoho materiálu a vyšší rychlost při ždímání vytvoří více lomů na textilii, které jen tak nevyžehlíte.

V dnešní době není nutné povlečení vyvářet, prací prostředky mají vysokou schopnost čištění a šetří nám čas. Barevné a potištěné textilie také chemicky nečistěte ani nebělte, chemické zesvětlovače obsahují chlor, který způsobuje barevnou nestálost a oslabuje strukturu bavlněných vláken. Nedoporučujeme také používat aviváž, obsahuje látky, která vlákna sice změkčí, ale zároveň sníží jejich prodyšnost a schopnost vstřebávat vlhkost.

Sušení povlečení

Ideální je sušit povlečení v závěsu, sklady po vyprání se narovnají a textilie se bude lépe žehlit. Sušení v sušičce je možné pouze u hladké bavlny, použijte šetrný program s nižší teplotou, která přírodní vlákno nepřesuší a nepoláme. U povlečení s nežehlivou úpravou (non-iron) nebo úpravou pro snadné žehlení (easy-care) je sušení v sušičce zcela zakázáno, protože při tomto typu sušení nedochází k požadované regeneraci lomů vláken.

Žehlení

Žehlit nemusíte textilie se speciální nežehlivou úpravou nebo materiálovým složením, které po vypnutí a sušení v závěsu žehlení nevyžadují. Krepové povlečení nežehlete vůbec, porušila by se tak jeho typická struktura. Hladkou bavlnu žehlete na vyšší stupeň, nejlépe po rubové straně lůžkoviny. Povlečení nemandlujte, pokud je uzávěr na zip, plastové zoubky nesnesou vysokou teplotu a zatavily by se.

 

... je prokázáno, že lidé spící v příjemném povlečení se k sobě více tulí:)
Váš SCANquilt